+420 739 008 225 Menu

Iyengar jóga

Iyengar jóga je detailně propracovaný systém jógy pojmenovaný podle B.K.S. Iyenagara (1918-2014) a dále se aktivně rozvíjející pod vedením jeho vnučky Abhijaty Iyengar v Puně v Indii. Při cvičení je kladen důraz na precizní a bezpečné nastavení jednotlivých pozic, logickou sekvenci ásán, která rozvíjí jak flexibilitu tak i stabilitu těla, dechové techniky pránájámu a na čas setrvání v pozici, což umožňuje studentovi prohloubit vnímání svého těla, rozvíjet pochopení sama sebe a zlepšit svou fyzickou a psychickou rovnováhu.
Rozvrh cvičení

Při cvičení se používají pomůcky jako pásky, bloky, židle, lana, deky a další, které poskytnou individuální pomoc během praktikování ásán tak, aby cvičení bylo bezpečné a přístupné pro každého. Pomůcky též umožní klientovi setrvat v pozici déle a věnovat se hlubší a detailnější práci v ásáně. Tím také prohloubí vnímání těla na fyzické, orgánové i mentální úrovni. S pomůckami dokonce mohou mít z cvičení ásan prospěch i osoby, které jsou limitované v pohybu nebo velmi nemocné.

Lekce jsou rozděleny dle úrovně pokročilosti na L1-L3. Pokud není specifikováno, lekce jsou pro všechny úrovně pokročilosti.

Začátečníci L1

Lekce jsou vhodné zejména pro všechny, kdo s jógou začínají, na lekce dochází nepravidelně, cvičí 1 rok či méně, mají fyzické omezení nebo pro ty z vás, kteří si rádi prohloubí základy své praxe. Lekce jsou vedeny systematicky, obsahují přípravná, protahovací a stabilizační cvičení, spektrum ásán je základní (stojné, předklony, záklony, rotace, obrácené pozice) a instruktáž k jejich provádění je přizpůsobena začátečníkům. Používají se hojně pomůcky, které usnadní provádění pozic. Lekce s tímto označením je vhodné navštěvovat 1–4 roky.

Mírně pokročilí L2

Lekce jsou vhodné pro ty, kteří cvičí pravidelně minimálně jeden rok a doma si praktikují. Spektrum ásán je širší. Důraz je kladen na sledování procesů uvnitř těla jako je dech, tep, napětí. Lekce jsou opět vedeny systematicky, jsou přidávány náročnější prvky, je požadována delší výdrž v ásánách a je kladen větší důraz na schopnost se koncentrovat.  Jsou zařazovány rozmanité varianty ásán s pomůckami i bez nich. Podmínkou je schopnost provést Sarvangásánu (stoj na ramenou, svíčku) a být připraveni se naučit stoj na hlavě Širšásánu.

Pokročilí L3

Lekce jsou vhodné pro ty, kteří dochází pravidelně na cvičení Iyengar jógy alespoň 3 roky a samostatně si praktikují. Předpokládá se znalost základních variant pozic, jejich názvy a vnitřní práce v nich. Důraz je kladen na znalost vlastního těla a jeho tendencí úniku a alespoň základní uvědomění jak pracovat s vlastním omezením. Lekce jsou vedeny systematicky a postupně prohlubují jemné a důležité akce jednotlivých svalů, které vedou k pochopení souvislostí mezi ásánami, funkcí vnitřních orgánů, distribucí dechu během cvičení a ke zklidnění mysli. Podmínkou je schopnost provést Sarvangásánu (stoj na ramenou, svíčku), Širšásánu (stoj na hlavě) a být připraveni se naučit jejich varianty.

Aktuální kurzy - Iyengar jóga

Pondělí 17:15
L1-2
K
Lekce je planě obsazena
Úterý 8:00
L1-3
K
Iyengar jóga, vhodné i pro začátečníky 17 lekcí (od 30.…
Úterý 17:15
O
Iyengar jóga pro pacienty s neurologickým onemocněním 13 lekcí (od…
Úterý 19:00
L1-3
K
Lekce je planě obsazena
Středa 19:00
L2-3
K
Iyengar jóga, pro pokročilé 17 lekcí (od 31. 1. do…
Čtvrtek 19:00
L1-3
K
Lekce je planě obsazena
Neděle 19:00
L1-3
K
Lekce je planě obsazena

S kým budete cvičit?

Martina Ježková - lektorka Iyengar jógy, DNS, fyzioterapie

Martina Ježková

Fyzioterapeutka s dlouholetou praxí, lektorka jógy a DNS. Svoje znalosti předává na kurzech téměř po celém světě.

Moje kurzy
Natálka Kursiková - lektorka Centrum Generace Slaný

Natália Kursikova

Těším se na Vás! Budete-li cvičit pravidelně a vědomě, bezpochyby Vás překvapí potenciál a možnosti Vašeho těla!

Moje kurzy