+420 739 008 225 Menu

Historie

Měli jsme myšlenku - sen - najít ve Slaném zajímavý objekt. Objekt, který by nám umožňoval vybudovat apartmánové bydlení, jaké jsme si pamatovali z amerického seriálu Melrose place, ale zároveň, aby tam byla možnost vybudovat něco jako tělocvičnu. 

Viděli jsme ve Slaném několik domů, ale pořád to nebylo ono. Až jednou …jeli jsme kolem a manželka Martina řekla: „Ten dům je na prodej!“… „Už nějakou dobu, miláčku“, odpověděl jsem. Objeli jsme ještě jednou centrum Slaného, abychom si opsali realitní kancelář, která objekt prodávala. A tak to začalo. Láska na první pohled. Manželka to tak nazývá. Ze svého dětství si pamatuje starou romskou dámu, která z balkónu v první patře pokřikovala a mávala na kolemjdoucí. Dům jí zůstal v paměti, ale spící. A teď nadešel ten čas, sen se probudil, vzpomínky se aktivovaly a něco se začalo probouzet.

Někteří z Vás si pamatují, že zde byly v devadesátých letech Masné krámy – výrobna, bufet, prodejna a v patře takové malé „slánské Mexiko“. V květnu 2014 jsme se poprvé podívali dovnitř do objektu. V této době už byl 10 let celý objekt prázdný, nevyužívaný, částečně zabedněný a hodně vyrabovaný.  Všude neskutečný bord.., plísně, smrad, krysy, prostě hrůza. Roušky se tou dobou nenosily, ale manželka chtěla, abychom si dávali přes ústa šálu, když jsme tudy procházeli.

A nás to tam lákalo čím dál víc, nechali na sebe dýchat prapůvodní atmosféru a ukazovali si rukama krásu času, která tam zbyla. Od nádherných oken, které byly ztrouchnivělé, vysklené a mnohdy zcela chyběly, přes zdemolované, ale zcela nádherné původní schodiště, které utrpělo těžké rány, když „někdo“ vytrhával zábradlí.

Tak jako ve vztahu člověk pozná, že ten partner/partnerka je ten pravý, tak aniž bychom si něco řekli, věděli jsme, že je to ono. Zcela automaticky jsme při rekonstrukci do domu vrátili vše, co šlo vrátit. Staré trámy obrousili a navoskovali, nevyužité trámy jsme rozřezali a vyrobili z nich třeba lavičky do šaten, zbytky původních dřevěných prken z podlahy na půdě se vtělily do dřevěných pomůcek v tělocvičně a ty šedé vstupní dveře do sálu (ta jejich pravá polovina) je původní, co zbyla v prvním patře. Jak to vše dopadlo – to můžete dnes posoudit i Vy.

Rosťa Ježek